2025. HATÁRTALANUL – 5 nap Háromszéken szászföldi élményekkel

Vajda János Gimnázium – 7.A osztály

2025. május 12-16.

A pályázat esszenciája az erdélyi út, de előtte gondos előkészítés is zajlott. Részt vettünk a Magyarság Házának Galériájában egy rendhagyó történelem órán, és előkészítő foglalkozást is tartottunk, ahol a Digitális Barangolótár játékos feladatait is segítségül hívtuk.

Május 12-én hétfőn a hajnali órákban indultunk útra. Hosszú buszozás után megérkeztünk utunk első állomására Erdély szász fővárosában, Nagyszebenbe. Itt tettünk egy csodálatos sétát Közép-Európa legnagyobb épen maradt középkori főterén, megnéztük a lenyűgöző evangélikus templomot, majd a felújított Fő tér és a belváros nevezetességeit kerestük fel: a Hazugok hídját, a Brukenthal Palotát, a katolikus templomot és a Mészárosok házát is. Innen Háromszékre utaztunk, Csernátonba, ahol egy remek vacsora után hajtottuk álomra a fejünket.

A keddi programunkat Alsócsernátonban kezdtük, ahol látogatást tettünk Székelyföld leggazdagabb skanzenjében, a Haszman Pál Múzeumban. Itt egy gyönyörű park, közepén nemesi udvarházat és tőle jobbra a szabadtéri múzeumot jártuk be. Majd Kézdivásárhely különleges főterén sétálunk. A „céhek és udvarterek városában” a középkori mesterségekről beszélgetünk. Ezután Gelencére érkeztünk, ahol megnéztük Székelyföld egyik leghíresebb műemlékét, a XIII. századi Szent Imre templomot, amely híres freskói révén méltán pályázik a világörökségi címre is. A Szent László legendát feldolgozó képsorozata is csodálatos épségben maradt fenn. Zágonban Mikes Kelemen szülőhelyére látogattunk. A kastély Jelenleg a zágoni múzeum működik, Mikes Kelemen, Csutak Vilmos és Kiss Manyi színésznő emlékszobáival. A következő állomásunk Csomakőrös volt. A székely kommunitás 1904-ben változtatta a Kőrös nevet a falu nagy szülötte iránti megbecsülés jeléül. A Körösi Csoma Sándor emlékházat és szülőházát is.

A harmadik napot Kászonimpérben kezdtük.  A Balási-kastélyban működik Böjte Csaba ferences szerzetes gyermekmentő alapítványa által működtetett gyermekotthon. Megismerkedtünk a Böjte Csaba nevével fémjelzett, Szent Ferenc Alapítvány által fenntartott és a nehéz sorsú gyerekeknek otthont, családot adó intézménnyel. A következő állomásunk a Nyergestető volt, ahol Kányádi Sándor Nyergestető című versének elszavalásával emlékeztünk meg a magyar szabadságharc spártai vitézekhez fogható hőseiről. Majd kacskaringós úton érkeztünk meg Szent Anna tóhoz, amely egy krátertó az Erdélyi Csomád-hegység kialudt vulkáni kráterében. Meghallgattuk a tó kialakulásához fűződő legendát. A másik kráterben a Mohos-tőzegláp található, amelyről megtudhattuk, hogyan alakult ki a két krátertó és megismerkedünk ennek különleges és ritka növényvilágával. Majd Háromszék egykor egyik leghíresebb üdülőközpontját, Bálványosfürdőt vettük célba. Felsétáltunk a Büdös-barlanghoz, amelyről maga a hegy a nevét kapta és melyet Európa legnagyobb fumarolájaként is számon tartanak, itt is ki lehetett próbálni a mofettázást. Az első nagy kanyarban megálltunk az Apor lányok feredőjénél, megnéztük, milyen sok eltérő összetételű vízzel rendelkező medence van jelen egy helyen. 

Csütörtök délelőtt kellemes sétára indultunk a történelmi Erdély legnagyobb szász városában, Brassóban. A máig fennmaradt bástyákat és tornyokat kerestük fel: felkapaszkodtunk a Fehér toronyhoz, ahonnan szép kilátás nyílik a városra, és megkerestük a szász építészet ránk hagyott csodáit: a Katalin kaput, Európa egyik legkeskenyebb utcájának tartott Cérna-utcát, a gyönyörűen felújított, szász és magyar történelmi nevezetességeket elénk táró tágas főteret és sok más érdekességet. Megnéztük a Fekete templomot, ahol Európa legnagyobb középkori török szőnyeggyűjteményét is láthattuk - a gazdag szász kereskedők adományai máig a város büszkeségét jelentik. Ez a legnagyobb gótikus temploma az országnak. Majd Szászhermányba vezetett az utunk. Megtekintettük a lenyűgöző szász erődtemplomot, amely veszély esetén a teljes falu lakosságának menedéket nyújtott akár több hónapra is. Innen Sepsiszentgyörgyre utaztunk, ahol a szépen felújított városközpontban rövid városnézés és szabadidős program után és megtekintettük a Bálinth Zoltán honismereti vezető által összeállított csodálatos múzeumot Árkoson. Napi programunk utolsó állomása Eresztevény volt.  Brassót Moldvával összekötő főút mellett felkerestük Gábor Áron sírját, majd innen kapaszkodtunk fel az Óriáspince-tetőre. Ide különleges keresztút vezet fel, amelynek a 12 kapuból álló stációja Háromszék 12 viharos évszázadára emlékeztet bennünket, és amelynek legvégén egy kő oltár áll a szálfákból készített, jurtára emlékeztető emelvény alatt. 

Utolsó napon, a hazautazás közben még felkerestük Az 1205-1206-ban épült kerci cisztercita templom és apátság impozáns romjait, amely a Kárpát-medence legfantasztikusabb egyházi, építészeti és történelmi emlékhelyei közé tartozik. Hosszú kimerítő út után, vidám és egészségesen, élményekkel telve érkeztünk meg Keszthelyre az esti órákban.

A következő héten projektzáró órával, majd a Nemzeti összetartozás napján kiállítással, előadással és táncházzal zártuk le a projekt iskolai részét.

Kapcsolódó galéria

2025. HATÁRTALANUL – 5 nap Háromszéken szászföldi élményekkel

Címkék