Vajdás tehetségek 2 napos tanulmányi útja Budapesten

A „színes” energia: hidrogéntől az uránig

 

Az Kulturális és Innovációs Minisztérium által meghirdetett: „Tehetségközelben” – komplex tehetséggondozó programok támogatása című, NTP-TEHETSEG-24 pályázat keretében a Keszthelyi Vajda János Gimnázium 18 tehetséges tanulója két napot Budapesten töltött.

A tanulók az első napon a HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpontban a sugárvédelmi és fúziós laboratóriumokat tekintették meg, majd Kutatóközpont szomszédságában lévő Svábhegyi Csillagvizsgáló hatalmas teleszkópjaival figyelték, tanulmányozták az égboltot. 

Másnap elsőként a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Intézetének a tanreaktorát látogatták meg, ahol működés közben tanulmányozhatták a maghasadáson alapuló energiatermelést a tanulók. Arra is volt lehetőség, hogy a tanreaktort egy rövid ideig vajdás diákok irányítsák: ők indították be és állították le a maghasadást a reaktorban. Majd a BME Villamos Mérnöki Karán a gimnázium volt tanítványa, Varga Áron mutatott be látványos nagyfeszültségű kísérleteket, amelyeknek a főszereplője az Áron által készített hatalmas Tesla transzformátor volt. Mindenkit „lebilincselt” a többszázezer volt, és a hatalmas szikrakisülések. 

Az izgalmas tanulmányi út befejező állomása az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karának épületében kiállított Van de Graaff generátor és a Foucault-inga megtekintése volt. Itt Farkas László tanár úr, a pályázati program szakmai vezetője tartott a gyorsító működéséről, felhasználásáról és az ingakísérletről rövid előadást.   

A tervezett 2 napos tanulmányi út a pályázati programban kitűzött céloknak megfelelően élményszerű tapasztalás útján erősítette a tehetséges diákok természettudományos, digitális és matematikai kompetenciáit, fejlesztette önismeretüket, orientálta pályaválasztásukat.

Kapcsolódó galéria

Vajdás tehetségek 2 napos tanulmányi útja Budapesten

Címkék