2022-12-19 Véradás a Keszthelyi Vajda János Gimnáziumban

Az elmúlt 2 évben a COVID járvány miatt nem volt szervezett véradás a gimnáziumunkban. Idén lehetőség nyílt rá, és iskolánkból 20 önkéntes első véradó jelentkezett véradásra a Keszthelyi Kórház Vérellátó Transzfúziós Osztályán.

A vér nélkülözhetetlen a rászoruló betegek gyógyításában, az életmentésben. A tudomány mai állása szerint a vér semmi mással nem pótolható, mesterségesen nem előállítható, csak véradással pótolható. A hazai egészségügyi intézmények ellátása éves szinten nagyságrendileg 390 000 véradással biztosítható, így a folyamatos, biztonságos ellátáshoz - munkanapokra lebontva - napi 1600-1800 véradóra van szükség.

Minden egység levett vérből háromféle vérkészítményt állítanak elő: 

  • vörösvérsejt-koncentrátumot
  • thrombocyta-koncentrátumot 
  • friss fagyasztott plazmát.

Ezeket a készítményeket akár három különböző beteg is megkaphatja. Innen ered a jól ismert szlogen: Adj vért és ments meg három életet!

Köszönjük a 12-es végzősöknek, hogy e nemes cselekedetükkel hozzájárultak beteg emberek gyógyításához!

Az első véradók

  12.A

1. Gerencsér Dorka
2. Szente Eliza
3. Varga János

  12.B

4. Bocskai Borsa,
5. Franek Vencel
6. Harangozó Réka
7. Kaló Ádám
8. Kiss Csenge Napsugár
9. Sonkoly Petra
10. Szabó Dávid Tamás
11. Tavaszi István

  12.C

12. Ágoston Orsolya
13. Balázs Orsolya
14. Csipszer Dárió Gergő
15. Gelencsér Júlia Klára
16. Krepsz Fanni
17. Léman Eszter
18. Réthey-Prikkel Noel,
19. Stankovics Alíz
20. Varga Sára

Címkék