2023-11-23 Csillagnézőben

Teleszkóp2023. november 23-án este rendhagyó fizika órán vettek részt a Vajda János Gimnázium 11.A osztályos tanulói. Amatőr csillagász barátomnak, Seffer Miklósnak köszönhetően csodálatos megfigyeléseket végezhettünk a Holdról, valamint a Jupitert és annak 3 megfigyelhető holdját is tanulmányozhattuk a Gemini G53 F típusú mechanika által vezérelt Orion Optics VX10 teleszkóppal. Nagyon hosszú szervezőmunka előzte meg a megfigyelést, hiszen itt minden az időjárásról szól. Csak a tiszta idő alkalmas erre a megfigyelésre. Tegnap szerencsére kedvező volt a csillagok állása. 14 tanuló jelent meg a helyszínen. A gyerekek busszal vagy szülői segítséggel érkeztek. Nagyon jó volt látni, hogy az esti órákban is ilyen sokan érdeklődtek az esemény iránt. 18 órára érkeztünk, hogy kellő sötét legyen, és két órát töltöttünk a megfigyeléssel. Az idő kicsi csípős volt már, de ez nem zavart senkit. A látvány mindenért kárpótolt. Két beállítás között pedig elméleti tudnivalókat osztottam meg a megfigyelt objektumokról, főleg Hold megfigyelést végeztünk. A témák, amiket érintettem: Kialakulás történet, távolságok, szerkezet, a földi életre való hatása. Csodálatos volt látni a becsapódások nyomait, amik pókháló szerűen helyezkedtek el a kráterek körül.

HoldAzt gondolom, hogy a tudományt legjobban így tudjuk a diákokhoz közelebb hozni, átadni és megszerettetni. Én ebben látom a jövőt. Természetesen ehhez sok időnek kell eltelni, valamint az infrastruktúra sem elhanyagolható, de ha kutatjuk a lehetőségeket, és belefektetjük a munkát, akkor a siker nem marad el. Már a gyerekek tekintetéért is megérte az egész szervezői munka. Hiszem, hogy az ismeretanyag, az élmény, amit átéltek, örök életükre elkíséri majd őket. Folytatása következik…

Csillagnézőben

Vida Miklós szaktanár

Címkék