A könyvtár fő céljai

Az iskolánk kiemelt területként kezeli a tanulók megtanítását arra, hogy a számukra fontos információk megtalálásához szükséges ismereteket, készségeket kialakítsa és fejlessze. Napjaink technikai fejlődése lehetővé s egyben nélkülözhetetlenné teszi az információk gyors, pontos megszerzését. Ha ennek a technikáját már gyermekkorban elsajátítják, akkor későbbi tanulmányaik, illetve munkájuk során sem kerülnek hátrányos helyzetbe.

Mindent megtanulni nem lehet. De meg lehet tanulni azt, hogy azt, amire szükségünk van, hogyan és hol találhatjuk meg. Ezt tartjuk fontosnak, s ezért kezeljük kiemelt területként a könyv- és könyvtárhasználat tanítását. 9-12. osztályban a hagyományos dokumentumok és könyvtárak használatával.

• Felkészíteni a tanulókat az önálló ismeretszerzésre, melynek valóságos háttere a könyv- és könyvtárhasználat hagyományos és elektronikus formája.
  • Ismerjen meg különböző funkciójú könyvtárakat.
  • Az információkeresés és feldolgozás technikái, módszerei épüljenek be minden tantárgy ismeretanyagába, illetve követelményeibe.
  • Legyenek képesek arra, hogy a különböző információforrásokból a szükségleteiknek megfelelő információkat megtalálják, s alkotó módon felhasználják.
  • Tudják, hogy az információk értéke különböző, azokat kritikával kell fogadni, s helyességét ellenőrizni. Ez különösen az Interneten elérhető elektronikus dokumentumoknál fontos. Legyenek tehát aktív és kritikus befogadók!
  • Az Információs Társadalom kívánalmainak megfelelő szemléletű, felkészültségű, a módszereket, technikákat ismerő és alkalmazó tanulók nevelése.
  • Az információszerzés, feldolgozás és felhasználás írott és íratlan etikai szabályainak megismertetése és alkalmazása.
  • Ismerje meg a könyvtár alapvető feladatait, elrendezését, típusait.
  • Tanuljon meg tájékozódni a könyvtár tereiben és az állományrészek között.
  • Ismerje meg a könyvtári viselkedés alapvető normáit, s azokat tartsa be.
  • Ismerje meg az alapvető hagyományos és elektronikus dokumentumokat, s tudja azokat használni.
  • A kézikönyvtárnak a tájékoztatásban betöltött funkcióját ismerje, s legyen képes a feladataihoz megfelelő kézikönyv (nyomtatott és elektronikus) használatára.
  • Tudja használni a könyvtár katalógusainak hagyományos és elektronikus formáját.
  • Legyen képes a feladataihoz megfelelő forrás kiválasztására (hagyományos és elektronikus), ezekből információkat gyűjteni és feldolgozni.
  • Tudja az idézés és a forrásra hivatkozás szabályait, s azokat alkalmazza is.